Home

Türkiye'de ki bazı dalış bölgeleri

e-Posta Yazdır PDF

KEMER
Bu turistlik beldemizde çok sayıda dalış okulu bulunmaktadır.Liman girişindeki Fransız askeri nakliye gemisi 20-33 metrelerdedir.Paris batığı mutlaka her dalıcının görmesi gereken bir batık tır.

KALKAN
Akıntı ve duvar dalışı için ideal bir bölgedir.11 metrede başlayıp 132 metreye kadar inen fener duvarı oldukça canlı ve çok güzeldir.Burda dalınıcak bir diğer bölge ise öksüz ada dır.

MANAVGAT
B-24 Amerikan Savaş Uçağı Batığı) yaklaşık 200-250 m açıkta bulunan uçak 1944 yılında batmış Romanya yı bombaladıktan sonra KIBRIS a üssüne dönmek üzereyken batan ‘’Hadley’s Harem’’ adındaki (B-24 Tipi Amerikan Savaş Uçağ’na aittir.

ULUBURUN ANTİK BATIĞI
M.Ö.14 yüzyıla ait bir yük gemisi kalıntılarına ait olan bu batık Kaş ilçesinde bulunan batık uluburun’un doğu kıyısından 60 metre açıktadır.1984 yılında başlayan çalışmalar sonucu ortaya çıkarılan eşsiz eserler Bodrum sualtı arkeoloji müzesinde sergilenmektedir.

FALEZLER
Antalyanın Lara ve Konyaaltı plajlarının arasında bir bölgedir ve kıyı dalışları için uygundur.

SIÇAN ADASI
Doğusunda ufak bir mağra bulunduran sıçan adası nın sahile bakan kısmı sığ ve kumluktur. Asıl ilgi çeken kısmı kuzeydoğusu kayalık dip yapısına sahip tir.Derinlik 20 metreler civarında’dır.

GELİDONYA ANTİK BATIĞI
25-30 metrelerdeki bu batık taşlık burnunun yakınlarında kayalara çarpıp batan bir yük gemisidir.M.Ö.13 yüzyıl sonlarına ait olduğu söyleniyor.

ÜÇ ADALAR
Tekirova’nın açıklarında bulunan küçük adalardan oluşmuş bir dalış bölgesidir.Dalış merkezlerine yakınlığı ve çeşitli derinliklere sahip olması nedeni ile tercih edilen bir bölgedir.

KAŞ UÇAK BATIĞI
İkinci dünya savaşında meis adası yakınlarında batan üç pervaneli İtalyan savaş uçağı.
55 metrede başlayıp 70 metre derinliğe kadar inen enkazın etrafında hala aktif olduğu söylenen cephaneler vardır.

FRANSIZ (SOSYETE) BATIĞI
1942 Yılında savaş sıralarında batırılan ‘’San Didier’’adlı savaş gemisi Antalya limanından 1 Km açıkta bulunmaktadır.Dalış yapabilmek için Valilik ve Deniz polisinin izni gerekmektedir.

GÖK MAĞRASI
Finike’de bulunan Gök mağrası dalışa uygun en derin mağralardan biridir.

FETHİYE
Azizağa Koyu,Amphora,Akvaryum(Büyük),Akvaryum(Küçük)Türk hamamı,Af Kule,Turunç koyu Bir kaç tanesi'dir Af Kule dünyanın en ürkütücü uçurumlarından biridir.